Doradca zawodowy jako przewodnik po ścieżkach kariery na każdym etapie życia

06-02-2024
Kim jest doradca zawodowy? Jedna część z nas od razu pomyśli sobie o osobie, która przyjmuje w jednym z pokojów w urzędzie pracy i podaje kartkę z listą ofert pracy dla bezrobotnych, druga część, zwłaszcza ta posiadająca dzieci, pomyśli o zajęciach o nazwie „doradztwo zawodowe” prowadzonych od kilku lat na poziomie szkoły podstawowej.
Nowoczesne doradztwo zawodowe opiera się na wspieraniu nas na każdym etapie naszej zawodowej drogi życiowej. Doradca zawodowy, posiadający odpowiednie narzędzia i doświadczenie, może się okazać ogromnym wsparciem przy początkowych wyborach zawodowych ale również pomóc w zmianach na późniejszych etapach naszego życia.
Współcześnie wykonywanie jednego rodzaju zawodu przez całe życie jest rzadkością. Rynek pracy wymaga od nas dużej elastyczności, ciągłego podwyższania kwalifikacji oraz dostosowywania się do zmian jakie niesie szybko zmieniający się świat. Wiele zawodów, które znamy dziś za 20 lat nie będzie istniało. Ważnym jest, żeby nasza praca była dla nas satysfakcjonująca i sprawiała, że każdego dnia będziemy czerpali radość z osiągniętych celów. Większość z nas z pewnością zna słowa Konfecjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – często cytat ten jest grawerowany na tabliczkach wręczanych w ramach prezentu a gdyby nie czekać i samemu zrobić sobie prezent w postaci pracy dającej satysfakcję, radość i siłę napędową do wielu życiowych działań.
Doradca zawodowy jest właśnie tą osobą, która może pomóc Ci w odnalezieniu właściwej ścieżki zawodowej ale też wesprzeć Cię w dotychczasowych działaniach: pomóc w szukaniu pracy, wypełnieniu dokumentów aplikacyjnych, dostarczyć informacji o rynku pracy, zarobkach jakie można osiągnąć w danym zawodzie w Twoim regionie i wiele innych elementach związanych z szukaniem swojej drogi zawodowej. Niezależnie od posiadanego doświadczenia czy wieku warto dać sobie szansę na satysfakcjonującą, dającą radość oraz uszytą na naszą własną miarę karierę zawodową.

Monika Zając
Wykładowca PWSM