Indywidualna rozmowa doradcza - narzędzie dające szansę spełnienia zawodowych marzeń.

08-10-2024
Większość z nas słyszało o możliwościach i korzyściach wynikających ze spotkań z doradcą zawodowym. Niewiele osób jednak zdecydowało się na udział w rozmowie doradczej. Często jesteśmy zaciekawieni ale z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie w danym momencie się odważyć i zgłosić po poradę. W dużej mierze wynika to z braku jasno określonego przebiegu takiego spotkania – nie wiemy co może nas czekać, jakie informacje będzie chciał uzyskać doradca zawodowy prowadzący rozmowę. Wszystkie te wątpliwości są zrozumiałe i pojawiają się zazwyczaj w związku z podejmowaniem nowych aktywności – zwłaszcza w obszarze, którego zupełnie nie znamy. Doradca zawodowy jest osobą, która ma na celu pomoc w zrozumieniu swoich predyspozycji zawodowych, jest to osoba otwarta w komunikacji a rozmowa zawsze jest prowadzona w bezpiecznych warunkach i obowiązującej tajemnicy zawodowej.

Konstrukcja rozmowy z doradcą zawodowym ujęta jest w pewnym schemacie. Na pierwszym spotkaniu ustalane są zasady współpracy i omawiany jest cel procesu doradczego i przeprowadzany wywiad. Następnie przy pomocą dostępnych narzędzi diagnostycznych doradca pomaga w poznaniu swoich możliwości, potrzeb oraz oczekiwań związanych z drogą zawodową. Nie znajdziemy tu magicznej kuli do wróżenia – wszystkie działania oparte są na naukowych podstawach wynikających z wieloletnich badań psychologicznych i obserwacji rynku pracy.

Celem indywidualnej rozmowy doradczej może być między innymi:
· pomoc w poznaniu samego siebie (wartości, motywacji, zainteresowań, osiągnięć),
· wskazanie i nazwaniem ważnych czynników, mogących wpływać na decyzje dotyczące przyszłości
· ustalenie preferencji i priorytetów, wsparcie w pracy nad planem działań
· wzmacnianie motywacji do pokonywania przeszkód, pomoc w procesie modernizacji i zmiany planu
· przekazanie informacji na temat oferty edukacyjnej, możliwości podnoszenia kwalifikacji, procedur naboru
· edukacja na temat rynku pracy - zawodów, wymagań pracodawców, procesu rekrutacji, prawa pracy
· wskazanie źródeł samodzielnego zdobywania informacji

Warto spróbować i samemu przekonać się, że spełnienie zawodowych marzeń jest na wyciągnięcie ręki.

Zdjęcie okładki autorstwa Amy Hirschi z unsplash.com

Informacje dla absolwentów