logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

ABC Morsa

16-02-2021
Profilaktyka zdrowotna
Tegorocznej zimy cała aktywność na mediach społecznościowych w Polsce zdawała się skupiać na… morsowaniu. Posiadanie na swoim profilu "selfie" z lodowatej wody stało się wręcz wymogiem wśród wielu celebrytów. 
Zanim jednak wpadniemy na ten genialny pomysł żeby wskoczyć do zamarzniętego jeziora przy ujemnej temperaturze, warto poznać kilka zasad, które powinniśmy przestrzegać. Nasza chęć pochwalenia się na Facebooku fantastycznym zdjęciem nie powinna jednak przyćmiewać tego, by dosyć starannie przygotować się do tej nietypowej sesji. 
Zatem:
Jeżeli zamierzasz po raz pierwszy zmierzyć się z wodą o temperaturze poniżej 11 stopni (woda zimna to taka, której temperatura oscyluje wokół 8-11 stopni C) lodowata (poniżej 4 stopni C) to:
 •  Zrób to w towarzystwie osób, które mają już doświadczenie w morsowaniu.
 •  Nie myśl o temperaturze wody tylko po prostuto zrób :).
 •  Pierwsze morsowanie nie powinno trwać dłużej niż 1,5 - 2 minuty (w zależności od temperatury wody). Im zimniejsza woda, tym krócej powinno ono trwać- przy większym doświadczeniu możesz spędzić dłuższy czas w wodzie.
 •  Nie zgrywaj bohatera! Zwłaszcza za pierwszym razem nie próbuj przebywać w wodzie tyle co doświadczone morsy. Twój organizm nie zna jeszcze takiego bodźca i może zareagować w nieprzewidywalny sposób.
 •  Przed wejściem do wody wybierz miejsce z łatwym zejściem i wyjściem z wody.
 •  Konieczna jest krótka , ok 15 minutowa rozgrzewka - przeprowadzona jeszcze w ubraniu.
 •  Przygotowując się do wejścia, ułóż ubranie w miejscu gdzie nie przemoknie! Ręcznik do wytarcia umieść w miejscu łatwo dostępnym.
 •  Po rozgrzewce i rozebraniu się do kąpielówek nie czekaj zbyt długo. 
 •  Maksymalne zanurzenie do lini pach, tak by nie zanurzać rąk, na dłoniach koniecznie rękawiczki a na głowie czapka, żeby nie doprowadzać do zbytniego wychłodzenia organizmu.
 •  Jeżeli nie znamy typu dna w zbiorniku można założyć obuwie przeznaczone do kąpieli.
 •  Po wyjściu z wody szybko osusz się ręcznikiem i przebierz w suche ubranie.
 •  Następnie poćwicz trochę w celu rozgrzania się – to też czas żeby napić się czegoś ciepłego.
 Wytrawne morsy mogą powtórzyć wejście po kilkunastu minutach stosując się do powyższych zasad, z tym że kolejne wejścia powinny być odpowiednio krótsze.

Dla kogo jest morsowanie? 

W zasadzie morsować może każdy, bez względu na płeć czy wiek. Obowiązują jednak ewne przeciwskazania o których warto pamiętać:
 • padaczka, 
 • nadciśnienie - nie uregulowane,
 • problemy sercowe, takie jak choroba wieńcowa , wady serca, stany po zawałach serca,
 • problemy z układem krążenia,
 • choroby mózgu,
 • borelioza,
 • aktywna choroba -grypa, angina, przeziębienie itp.
Jako przeciwskazania: warto pamiętać, aby nie morsować po obfitym posiłku oraz po spożyciu alkoholu. Jeżeli masz jakiejkolwiek wątpliwości, czy możesz bezpiecznie morsować to skonsultuj się nie ze znajomi, z którymi zamierzasz dać susa do wody, a ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, mówiąc wprost co zamierzacie i czy są jakieś istotne przeciwskazania do planowanej aktywności.

Jakie są zalety morsowania?
Zastanówmy się przez chwilę co nam da morsowanie. Niewątpliwie jest okazją do spotkania znajomych i zrobienia czegoś wspólnie, co w dobie pandemii i izolacji społecznej jest niewątpliwą korzyścią o podłożu społecznym, ale to nie jedyna korzyść. Kąpiel w zimnej wodzie wzmacnia układ odpornościowy chroniący nas przed zachorowaniem, a także układ naczyniowo-sercowy, poprawiają się parametry krwi- np. reguluje cholesterol i poziom cukru, zwiększa ukrwienie skóry przez co skóra wolniej się starzeje. Zabieg zimnej kąpieli przyśpiesza regenerację organizmu, zwiększa ruchomość stawów i działa przeciwbólowo. Poprzez stymulację zimnym bodźcem wzrasta poziom endorfin- czyli hormonów szczęścia, tym samym redukując stres.
To tylko kilka przykładów działania niskich temperatur na organizm, bo lista jest znacznie dłuższa, a część pozytywnych aspektów rozszerza się wraz z prowadzeniem badań naukowych zajmujących się fenomenem morsowania.

Jakie są odczucia w czasie morsowania?
Zapiera dech a na ciele czuć miliony igieł , stan ten mija po kilku sekundach.
Po tym chwilowym dyskomforcie odczuwany jest miły chłód rozchodzący się po ciele. Najszybciej ciepło wytracamy z części ciała położonych najdalej od tułowia, w tym wypadku stopy. Dlatego też szybko pojawia się ból stóp na skutek wychłodzenia, który jest dla nas sygnałem do wyjścia. Osoby morsujące mówią, że im większa różnica temperatur pomiędzy powietrzem, a wodą tym morsowanie jest przyjemniejsze. Po zakończeniu morsowania można doświadczyć „wyrzutu energii” i narastającego ciepła.  

Co zabrać na morsowanie?
Morsowanie to jedna z najtańszych form aktywności ruchowej, nie wymaga specjalistycznego ekwipunku niemniej jednak warto zaopatrzyć się w parę rzeczy.
Elementy niezbędne do morsowania to:
- strój kąpielowy, ręcznik, bielizna na zmianę, czapka, rękawiczki, ciepłe ubranie,
z elementów dodatkowych warto się zaopatrzyć w:
 latarkę – czołówkę (czasami morsowanie odbywa się gdy jeszcze lub już jest ciemno)
 termos z ciepłym napojem
telefon (dobry aparat fotograficzny do zdjęć i kontakt gdyby potrzebna była pomoc).

Miłego morsowania! 
mgr Łukasz Olszewski
Wykładowca PWSM

Fotografia tytułowa: BBC Earth

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Kosmetologia
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
668 688 747
Rekrutacja:
22 243 13 60
783 253 206
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek08:00 - 17:00
Wtorek08:00 - 17:00
Środa08:00 - 17:00
Czwartek08:00 - 17:00
Piątek08:00 - 17:00
Sobota09:00 - 13:00
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl