logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Bezpieczeństwo zespołu stomatologicznego w dobie pandemii COVID-19

22-05-2020
Higiena jamy ustnej
Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusiła środowisko stomatologiczne do licznych zmian w funkcjonowaniu gabinetów i pracy zespołów stomatologicznych. Po pierwszym szoku związanym z zamknięciem większości gabinetów powoli wdrażamy się do powrotu i pracy w nowej rzeczywistości. Jak podkreślają stomatolodzy z całego świata - gabinety stomatologiczne jak mało, które instytucje są bardzo dobrze przygotowane do działania w środowisku związanym z różnego rodzaju chorobami zakaźnymi. 

Od wielu lat wprowadzone są protokoły postępowania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń krzyżowych. Stomatologia jest i była miejscem podwyższonego ryzyka dla personelu i to ryzyko od zawsze jest wkalkulowane w wykonywanie tego zawodu, równocześnie nie ma danych na świecie, które wskazywałyby na zwiększoną częstotliwość występowania jakiejkolwiek choroby zakaźnej wśród pracowników opieki stomatologicznej- włącznie z COVID-19.  Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dla bezobjawowych pacjentów prawidłowe stosowanie uznanych i zatwierdzonych standardowych protokołów kontroli zakażeń krzyżowych jest wystarczającym i bezpiecznym sposobem ochrony również w erze zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego. Tylko pacjenci z pozytywnym wynikiem COVID-19 wymagają zwiększonego reżimu higienicznego. 

W wytycznych Polskiego Towarzystwa z dnia 12.05 2020 roku znajdziemy następującą procedurę bezpieczeństwa, która powinna być stosowana w celu ochrony personelu i pacjentów odwiedzających gabinet :
  • Lekarz dentysta jak i asystujące mu osoby, a także inny personel gabinetu powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie nowych procedur oraz czynności odpowiedniego zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej.
  •  Ogólnie należy przyjąć zasadę, że lekarz nie może pracować samodzielnie nawet podczas badania.
  • W przypadku zabiegów z naruszeniem ciągłości tkanek wymagana jest praca na cztery, a nawet na sześć rąk.
  • Personel medyczny bezpośrednio po przyjściu do gabinetu powinien mieć zmierzoną temperaturę ciała.
  • Umyć i zdezynfekować ręce.
  • Następnie powinien zmienić obuwie i skarpetki.
  • Przebrać się w jednorazowe komplety chirurgiczne użytku z krótkim rękawem, ponownie zdezynfekować ręce. 
  • Strój do pacjentów bezobjawowych: fartuch fizelinowy, czepek, maska chirurgiczna FFP2/FFP3, okulary lub przyłbica, rękawice niesterylne
  • Strój do pacjentów podwyższonego ryzyka: fartuch chirurgiczny barierowy ewentualnie kombinezon jednoczęściowy ale tu wymagane jest nałożenie dodatkowego jednorazowego sterylnego fartucha chirurgicznego, czepek, maska FFP2/FFP3, okulary/przyłbica, ochraniacze na obuwie 
( wszystkie informacje dotyczące zalecanych procedur można znaleźć pod adresem https://pts.net.pl/wp-content/uploads/2020/05/Webinar-PTS-Sirona-Dentsply.pdf) 

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo i odbiór gabinetu przez pacjentów jest zespół ludzi, którzy w nim pracują. W stomatologii praca zespołowa jest szczególnie ważna. Lekarz/lekarka, higienistka/higienista, asystent/asystentka, recepcjonistka - bez tych osób funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego jest często zaburzone bądź wręcz niemożliwe. 

Podstawowym sposobem ergonomicznej pracy przy pacjencie jest praca na cztery czy sześć rąk. Tutaj niezbędna jest rola asysty stomatologicznej. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie podkreśla jej rolę jako osoby, która w bardzo dużym stopniu ma wpływ na bezpieczeństwo pacjentów i personelu podczas wykonywanych zabiegów. To właśnie asysta stomatologiczna na co dzień zajmuje się wykonywaniem procedur dezynfekcji oraz sterylizacji w gabinecie oraz wspomaga lekarza stomatologa podczas wykonywanych zabiegów. Pomimo różnych głosów, które dochodzą ze strony poszczególnych członków zespołów stomatologicznych mam nadzieję, że obecna sytuacja wzmocni relacje i pozwoli wypracować najlepsze procedury i atmosferę pracy tak, żeby każdy z członków zespołu stomatologicznego czuł się bezpiecznie i komfortowo w swojej codziennej pracy z pacjentem.


mgr Monika Zając
Licencjonowany Andragog
Wykładowca PWSM

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl