
Co z tym zdrowiem, czyli profilaktyka w czasie pandemii
04-03-2021
Profilaktyka zdrowotna
Dziś mija rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19 w Polsce. Od ponad roku, oczy całej branży medycznej skupione są na przebiegu pandemii i na tym, jak bardzo wpływa ona na życie i zdrowie obywateli. W 2020 roku względem 2019 roku odnotowano 67 tys. zgonów więcej. W oparciu o prognozy demograficzne Eurostatu można szacować, że nadwyżka względem prognozowanej liczby zgonów na 2020 rok wyniosła ok. 62 tys. zgonów. Jeszcze długo nie wrócimy do „przedpandemicznej” rzeczywistości, także jeśli chodzi o dostęp do diagnostyki medycznej. Boimy się chodzić do lekarza, często jesteśmy także zmuszeni do korzystania z teleporad, które mimo ciągłego rozwoju telemedycyny, nie zastąpią tradycyjnej wizyty u specjalisty.

Ów strach doskonale widać w onkologii. „W kwietniu 2020 roku wystawiono 29 tysięcy mniej zielonych tzw „zielonych kart” niż zwykle, co jest namacalnym dowodem na to, że potencjalnie chorzy pacjenci nie przyszli do lekarza”- zauważył Szymon Chrostowski, prezes Fundacji "Wygrajmy Zdrowie”. To tyczy się także innych obszarów medycyny. W 2020 roku wiele zaplanowanych operacji i zabiegów nie odbyło się, a turnusy w sanatoriach były odwoływane.
Na szczęście strach przed zakażeniem podczas wizyty u specjalisty występuje coraz rzadziej.
Co możemy zrobić?
W razie potrzeby udania się do lekarza, zachować wszystkie dostępne środki ostrożności i nie zwlekać! To samo tyczy się badań okresowych. Pamiętajmy: chrońmy siebie i naszych bliskich, ograniczajmy kontakty społeczne- ale pamiętajmy, że fakt, iż COVID jest teraz na ustach wszystkich nie oznacza, że inne choroby i schorzenia przestały istnieć!
Zespół social media
PWSM