logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Co z tym zdrowiem, czyli profilaktyka w czasie pandemii

04-03-2021
Profilaktyka zdrowotna
Dziś mija rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19 w Polsce. Od ponad roku, oczy całej branży medycznej skupione są na przebiegu pandemii i na tym, jak bardzo wpływa ona na życie i zdrowie obywateli. W 2020 roku względem 2019 roku odnotowano 67 tys. zgonów więcej. W oparciu o prognozy demograficzne Eurostatu można szacować, że nadwyżka względem prognozowanej liczby zgonów na 2020 rok wyniosła ok. 62 tys. zgonów. Jeszcze długo nie wrócimy do „przedpandemicznej” rzeczywistości, także jeśli chodzi o dostęp do diagnostyki medycznej. Boimy się chodzić do lekarza, często jesteśmy także zmuszeni do korzystania z teleporad, które mimo ciągłego rozwoju telemedycyny, nie zastąpią tradycyjnej wizyty u specjalisty. 


Zrzut ekranu 2021-03-4 o 13.00.34.jpeg

Ów strach doskonale widać w onkologii. „W kwietniu 2020 roku wystawiono 29 tysięcy mniej zielonych tzw „zielonych kart” niż zwykle, co jest namacalnym dowodem na to, że potencjalnie chorzy pacjenci nie przyszli do lekarza”- zauważył Szymon Chrostowski, prezes Fundacji "Wygrajmy Zdrowie”. To tyczy się także innych obszarów medycyny. W 2020 roku wiele zaplanowanych operacji i zabiegów nie odbyło się, a turnusy w sanatoriach były odwoływane.

Na szczęście strach przed zakażeniem podczas wizyty u specjalisty występuje coraz rzadziej. 

Co możemy zrobić? 

W razie potrzeby udania się do lekarza, zachować wszystkie dostępne środki ostrożności i nie zwlekać! To samo tyczy się badań okresowych. Pamiętajmy: chrońmy siebie i naszych bliskich, ograniczajmy kontakty społeczne- ale pamiętajmy, że fakt, iż COVID jest teraz na ustach wszystkich nie oznacza, że inne choroby i schorzenia przestały istnieć! 

Zespół social media
PWSM

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl