
Nowy Ład, czyli rozszerzenie kompetencji opiekuna medycznego
15-04-2021
Profilaktyka zdrowotna
W środowisku medycznym coraz głośniej mówi się o zwiększeniu kompetencji opiekunom medycznym. Od września br. wydłużony zostanie okres przygotowania do zawodu, a co za tym idzie –wprowadzenie nowych zakresów obowiązków opiekuna medycznego. Nowością będzie aktywne uczestnictwo opiekuna medycznego w przygotowaniu chorego jak i sali operacyjnej do zabiegu chirurgicznego, wykonywanie odśluzowywania dróg oddechowych wraz z toaletą rurki tracheotomijnej, pobieranie materiału do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznychz wyłączeniem przerwania ciągłości skóry. Ponadto opiekun medyczny będzie mógł podawać leki podskórnie, wykonywać diagnostyczne testy paskowe, a także brać czynny udział w opiece nad pacjentem dializowanym.
Czym są pokierowane takie zmiany?
Jest to próba dostosowania możliwości systemu opieki zdrowotnej do aktualnych warunków życia polskiego społeczeństwa, które z roku na rok się starzeje. Nie ma w Polsce planu opieki geriatrycznej, opieki długoterminowej dla osób w podeszłym wieku. Najważniejszym obecnie zagadnieniem demograficznym, wspólnym dla wszystkich krajów rozwiniętych, jest szybkie starzenie się społeczeństw. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Im starsza populacja, tym więcej wymaga opieki!
Bardzo ważne jest, aby z biegiem lat zachować jak najwyższą jakość życia. Należy zauważyć, że nowe uprawnienia opiekuna medycznego będą w dużej mierze właśnie wykorzystywane w opiece długoterminowej osób chorych i niesamodzielnych. Pracy w opiece nad osobami starszymi starczy dla każdego, dlatego dziwię się, że środowisko pielęgniarskie tak niechętnie podchodzi do zaproponowanych zmian. Uważam, że są one konieczne i obierają prawidłowy kierunek. Nikogo nie można zmusić do studiowania pielęgniarstwa – niestety nie jest to oblegany kierunek studiów. Można za to w inny sposób zorganizować zadania pielęgniacyjno – opiekuńcze. Należy również pamiętać, że to, w jaki sposób będą pracować opiekunowie medyczni zależy głównie od nauczycieli zawodu oraz zespołu, w jakim przyjdzie im stawiać pierwsze kroki. W kilka lat nie wykształcimy takiej ilości pielęgniarek, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa, które z każdym rokiem będą się powiększać. Dlatego zaufajmy opiekunom, których sami kształcimy, aby
starość naszych bliskich była w ich empatycznych rękach.
mgr Małgorzta Kaszuba
Wykładowca PWSM
Zdjęcie autorstwa Anthony Shkraba z Pexels