logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Nowy Ład, czyli rozszerzenie kompetencji opiekuna medycznego

15-04-2021
Profilaktyka zdrowotna
W środowisku medycznym coraz głośniej mówi się o zwiększeniu kompetencji opiekunom medycznym. Od września br. wydłużony zostanie okres przygotowania do zawodu, a co za tym idzie –wprowadzenie nowych zakresów obowiązków opiekuna medycznego. Nowością będzie aktywne uczestnictwo opiekuna medycznego w przygotowaniu chorego jak i sali operacyjnej do zabiegu chirurgicznego, wykonywanie odśluzowywania dróg oddechowych wraz z toaletą rurki tracheotomijnej, pobieranie materiału do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznychz wyłączeniem przerwania ciągłości skóry. Ponadto opiekun medyczny będzie mógł podawać leki podskórnie, wykonywać diagnostyczne testy paskowe, a także brać czynny udział w opiece nad pacjentem dializowanym.

Czym są pokierowane takie zmiany? 

Jest to próba dostosowania możliwości systemu opieki zdrowotnej do aktualnych warunków życia polskiego społeczeństwa, które z roku na rok się starzeje. Nie ma w Polsce planu opieki geriatrycznej, opieki długoterminowej dla osób w podeszłym wieku. Najważniejszym obecnie zagadnieniem demograficznym, wspólnym dla wszystkich krajów rozwiniętych, jest szybkie starzenie się społeczeństw. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Im starsza populacja, tym więcej wymaga opieki! 

Bardzo ważne jest, aby z biegiem lat zachować jak najwyższą jakość życia. Należy zauważyć, że nowe uprawnienia opiekuna medycznego będą w dużej mierze właśnie wykorzystywane w opiece długoterminowej osób chorych i niesamodzielnych. Pracy w opiece nad osobami starszymi starczy dla każdego, dlatego dziwię się, że środowisko pielęgniarskie tak niechętnie podchodzi do zaproponowanych zmian. Uważam, że są one konieczne i obierają prawidłowy kierunek. Nikogo nie można zmusić do studiowania pielęgniarstwa – niestety nie jest to oblegany kierunek studiów. Można za to w inny sposób zorganizować zadania pielęgniacyjno – opiekuńcze. Należy również pamiętać, że to, w jaki sposób będą pracować opiekunowie medyczni zależy głównie od nauczycieli zawodu oraz zespołu, w jakim przyjdzie im stawiać pierwsze kroki. W kilka lat nie wykształcimy takiej ilości pielęgniarek, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa, które z każdym rokiem będą się powiększać. Dlatego zaufajmy opiekunom, których sami kształcimy, aby
starość naszych bliskich była w ich empatycznych rękach.

mgr Małgorzta Kaszuba
Wykładowca PWSM

Zdjęcie autorstwa Anthony Shkraba  z Pexels

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobota09:00 - 13:00
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl