logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Odetchnij, czyli nieoczywista sztuka tego co tak naturalne

01-07-2020
Fizjoterapia
Wdech… wydech… W zasadzie nic prostszego, nasze życie zaczyna się wdechem i kończy wydechem, ot naturalny bieg życia. W zasadzie jest to czynność, która dzieje się poza naszą świadomością. Ale - możemy nią świadomie sterować, bo przecież każdy potrafi wstrzymać oddech. Jak w takim razie możemy wpływać na charakterystykę naszego oddechu? I czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: Czy ja dobrze oddycham? 

Obserwując mój ulubiony świat zwierząt, łatwo można dostrzec, że proces oddychania u ludzi różni się od tego, jak oddychają inne ssaki. W świecie zwierząt przy wdechu widzimy przede wszystkim ruch w okolicy brzucha, a nie tak jak u nas - w klatce piersiowej.

Dlaczego tak się dzieje? 

W ramach socjalizacji rodzice stopniowo oduczają dzieci prawidłowych i naturalnych odruchów. „Wciągnij brzuch”, „Ściągnij łopatki” , „Wyprostuj się” - te komendy w efekcie końcowym powodują u dzieci oddychanie torem piersiowym. Można sprawdzić to na sobie. Połóż się na plecach jedną dłoń połóż sobie na klatce piersiowej , drugą w okolicy pępka. Weź spokojny wdech nosem – która dłoń się bardziej porusza? Dlaczego oddychanie torem brzusznym (przeponowym) jest takie ważne? 

Odpowiedź jest złożona. Spróbujmy rozbić ją na poszczególne elementy: 
- oddychając torem piersiowym stale (wdech) unosimy barki, co powoduje wzmożone napięcie mięśni barku i szyi, tym samym doprowadzając do bólów odcinka szyjnego kręgosłupa, oddychanie torem brzusznym zmniejsza powyższe dolegliwości;
- oddychanie torem brzusznym dodatkowo powoduje większą pracę przepony – czyli głównego mięśnia oddechowego a przy okazji mięśnia stanowiącego granicę pomiędzy klatką piersiową a jamą brzuszną;
- pracująca przepona, poruszając się w górę i w dół, powoduje stały i równomierny efekt nacisku i rozluźnienia na organy w jamie brzusznej. Oznacza to, że wraz z wdechem przepona naciska na organy wewnętrzne np. jelita, wątrobę czy śledzionę. Wydech powoduje zmniejszenie nacisku na te i inne organy. Cały ten proces „pompowania” lub „masowania” prowadzi do lepszego przepływu płynu międzykomórkowego lepszego dokrwienia tych organów- a co za tym idzie - ich lepszej pracy. 

Oddychanie torem piersiowym może doprowadzić do zaburzenia pracy organów wewnętrznych z takimi objawami, jak: bóle brzucha, problemy z perystaltyką jelit, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, bolesne miesiączki, obrzęki kończyn dolnych a nawet bóle kręgosłupa.

Czy można się nauczyć z powrotem oddychać torem brzusznym?

Oczywiście, że tak. Chociaż nie da się „przestawić” organizmu po całych latach oddychania torem piersiowym w kilka chwil. Cały proces zajmuje około 2-4 tygodni. Zaczynamy od prostego ćwiczenia: w leżeniu na plecach układamy ręce na brzuchu powyżej pępka – biorąc wdech nosem zwracamy uwagę aby unosiły się nasze ręce a nie klatka piersiowa. W kolejnych ćwiczeniach dłoń będziemy układali coraz niżej, aż będziemy umieli „unieść” wdechem rękę, która leży na spojeniu łonowym.
Po opanowaniu tego ćwiczenia, można zacząć oddychać w leżeniu bez dłoni spoczywającej na brzuchu. Kolejnymi etapami będzie opanowanie oddychania w pozycji siedzącej , w staniu oraz w ruchu. Oczywiście początkowe niepowodzenia nie powinny być przyczyną do zarzucenia prób przeponowego toru oddychania. „Zdrowszy” sposób oddychania jest często spotykany wśród osób zajmujących się profesjonalnie śpiewem, czy u biegaczy długodystansowych. 

Reasumując: to jak oddychamy ma wielkie znaczenie na kondycję naszego zdrowia, dlatego nie pozostaje nic innego, jak próbować! 


mgr Łukasz Olszewski 
Wykładowca PWSM 
Fizjoterapeuta

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl