logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Opiekun medyczny - czy to dla mnie

04-06-2020
Profilaktyka zdrowotna
Od kilku miesięcy nasz świat się zmienił. Zmieniło się również podejście społeczeństwa do zawodów medycznych. Kim zatem jest opiekun medyczny? To osoba niosąca profesjonalną pomoc potrzebującym, to osoba, która często jest jedynym powiernikiem swoich podopiecznych, ale również to osoba, która nieraz jest bliższa od rodziny. Często słychać w mediach, że zawody medyczne powinny być wykonywane z powołania. 

A czy to nie predyspozycje osobowe są nadrzędne? To właśnie predyspozycje wskazują w jakich dziedzinach się odnajdujemy, w jakich czujemy się spełnieni.
Opiekun medyczny to nie tylko praca w szpitalach. Głównie wykonywana jest w zakładach opiekuńczo – leczniczych czy pielęgnacyjno – opiekuńczych, ale również w domach pomocy społecznej czy w prywatnych domach podopiecznego. Nie jest ona ani schematyczna ani powtarzalna. Każdy dzień jest inny, mimo wykonywania tych samych czynności. W końcu wiele zależy od współpracy z podopiecznym, który jak każdy z nas, miewa gorsze i lepsze dni. Dzięki temu nie jest monotonna, ale wymagająca elastyczności i ciągłego zaangażowania. Jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać opiekun jest cierpliwość. Dlaczego akurat cierpliwość? Gdyż praca z ludźmi, a przede wszystkim z ludźmi chorymi wymaga cierpliwości. Nieraz należy wysłuchać historii życia podopiecznego, problemów z jakimi się boryka. Stwarza to możliwość lepszego poznania jego potrzeb i zaplanowania opieki nad nim. I to jest właśnie przewaga opiekuna medycznego nad inną osobą niosącą pomoc. Przygotowanie do zawodu uczy myślenia, łączenia i odnajdywania tych prawdziwych potrzeb, które bardzo często są niewidoczne dla innych. Ludzie boją się pokazywać swoje słabości. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu opiekun jest w stanie odnaleźć „klucz”, który spowoduje, że podopieczny otworzy się przed nim, a ten będzie mógł nieść mu pomoc, której
rzeczywiście potrzebuje. 

Zgodnie z polskimi przepisami opiekun medyczny jest dość nowym zawodem, gdyż pierwsi absolwenci wspomogli system opieki zdrowotnej w 2008r., to jednak z roku na rok jest ich coraz więcej. Ludzi potrzebujących również jest więcej. Dlatego warto obrać ten zawód, aby móc pomagać innym i dzięki temu czuć się spełnionym i potrzebnym człowiekiem.

mgr Małgorzata Kaszuba
Wykładowca PWSM

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl