logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

WORK - LIFE BALANCE - kolejny trend czy prawdziwa potrzeba

07-06-2020
Profilaktyka zdrowotna
Obecna sytuacja spowodowała, że część z nas zaczęła zastanawiać się nad wyznawanymi przez siebie wartościami. U większości z nas spowodowane było to koniecznością spędzenia kilku tygodni w domowym zaciszu, dla niektórych zaś impulsem była utrata pracy. Od kilku lat specjaliści od HR wskazują na znaczne zmiany w potrzebach pracowników. Dystansujemy się do pogoni za pieniądzem i wyścigu szczurów, zwracając większą uwagę na ilość czasu wolnego, jakim dysponujemy. 

Czas wolny stał się dobrem luksusowym. Bo jaką użyteczność niesie za sobą nowy samochód bądź kolejna nieruchomość, jeśli nie możemy się „nimi” nacieszyć? Stajemy się świadomymi konsumentami. Jak grzyby po deszczu powstają wegańskie restauracje, kupowanie ubrań z „drugiej ręki” przestaje być czymś, czego moglibyśmy się wstydzić, wręcz przeciwnie- wtedy możemy pokazać, że żyjemy zgodnie z ruchem less-waste. Oczywiście - część z nas robi to na podstawie zdobytej wiedzy na temat obecnej kondycji środowiska naturalnego i chęci jego ochrony, część jednak postępuje tak, bo stało się to po prostu modne. 

Tak czy inaczej - czy na pokaz czy też nie, staramy się nie tyle mniej konsumować co „konsumować świadomie”. W trend ten idealnie wpisuje się także zwiększanie świadomości dotyczącej psychosomatyki i szukania odpowiedzi na temat tego, gdzie znajduje się złoty środek w relacji praca - życie prywatne. 

Coraz częściej słyszymy o tym, iż życie pod ciągłą presją i brak możliwości odcięcia się od pracy jest tak samo niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak śmieciowe jedzenie i zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Zauważyć należy także fakt, jak bardzo nasz umysł jest w stanie kreować naszą rzeczywistość. Najlepszym dowodem na to jest siła efektu placebo.  

Można tutaj przywołać jeden z eksperymentów przeprowadzonych przez uczonych z University of Miami. Naukowcy obserwowali pacjentów z nadciśnieniem. W większej grupie, liczącej ponad 1000 osób, zastosowano znane leki obniżające ciśnienie; w mniejszej, liczącej niecałe 100 osób, pacjentom podawano placebo. Okazało się, że w grupie otrzymującej sprawdzone leki udało się to w 58% przypadków, a w grupie placebo w 30%. Owszem, można na to patrzeć w ten sposób, że leki są dwa razy skuteczniejsze niż placebo. Ale to pokazuje także jak wiele zależne jest od naszej siły woli. 

Dlatego tak istotne jest to, by w relacji praca - życie prywatne móc określić jasną granicę, która pozwoli z jednej strony na realizację celów zawodowych, a z drugiej na to, by mieć czas na budowanie relacji i na własne pasje. Niestety wielu pracodawców często zapomina o różnicy między zaangażowaniem a efektywnością. Często mimo dużego zaangażowania i woli ze strony pracownika brak jest efektywności. A czy to nie ona powinna być podstawowym celem naszej pracy? 

Niezależnie od tego czy jesteś szefem, czy pracownikiem - jeśli uda Ci się zachować zdrową, dającą Tobie poczucie komfortu relację między pracą a życiem prywatnym, skorzystają z tego zarówno Twoi współpracownicy, Twoja rodzina.... i Ty. 


Marek Kozicki 
CEO Sublime Group 
manager, 
konsultant ds. kreowania wizerunku

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl