logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Zadbaj o młody uśmiech!

27-04-2021
Higiena jamy ustnej
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest co roku 20 marca. Oficjalnym hasłem kampanii tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2021 jest „Bądź dumny ze swoich ust”. Kampania WOHD (z ang.World Oral Health Day) stanowi idealną platformę do podnoszenia świadomości i zachęcania do zaangażowania i działań w celu promowania dobrego zdrowia jamy ustnej. Wykorzystując starannie skoordynowane wysiłki na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, głos społeczności zajmującej się zdrowiem jamy ustnej może być każdego roku wzmacniany w okresie poprzedzającym WOHD. Rosnące obciążenie chorobami jamy ustnej wymaga działań na każdym poziomie: indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Można zwiększyć świadomość na temat higieny jamy ustnej, która jest częścią ogólnego stanu zdrowia, gdy uczy się odpowiednich praktyk dzieci już od najmłodszych lat. Pielęgnacja zębów i dziąseł dziecka zaczyna się od rodzica, dlatego ważne jest rozpowszechnianie wiedzy praktycznej jak należy dbać o zęby dzieci już od najmłodszych lat.

Możesz uchronić dziecko przed próchnicą, wcześnie rozpoczynając opiekę stomatologiczną. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zapobiec próchnicy i zachować zdrowy uśmiech.

1. Pierwszy przegląd
Twoje dziecko powinno odwiedzić dentystę przed swoimi pierwszymi urodzinami. Wczesna opieka profilaktyczna pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze jak i zdrowie. Raporty medyczne pokazują, że koszty opieki dentystycznej są prawie o 40% niższe w ciągu 5 lat w przypadku dzieci, które chodzą do dentysty w wieku 5 roku życia.

2. Dobre nawyki są bardzo ważne
Szczotkowanie jest kluczowe od samego początku. Zanim Twoje dziecko będzie miało zęby, możesz już delikatnie myć dziąsła. Użyj wody na szczoteczce do zębów dla dzieci lub zwilżonym gazikiem nawiniętym na palec. Kiedy pojawią się zęby Twojego dziecka, szczotkuj zęby dwa razy dziennie dziecięcą szczoteczką i fluorkowaną pastą do zębów.Szczotkuj zęby ​​tuż przed snem. Następnie nie dawaj dziecku żadnego jedzenia ani picia, z wyjątkiem wody, aż do następnego ranka. Twój dentysta może zasugerować, kiedy Twoje dziecko powinno zacząć używać nitki i płynu do płukania ust. Będziesz musiał poczekać, aż będzie wiedzieć, jak wypluć płyn.

3. Unikaj „próchnicy butelkowej”
Nie kładź niemowlęcia lub starszego dziecka na drzemkę z butelką soku, mleka modyfikowanego lub mleka. Do zębów przylegają słodkie płyny, odżywiając bakterie, które mogą powodować próchnicę. Jeśli musisz dać w nocy pić dziecku podaj butelkę lub bidon z wodą.

4. Ogranicz sok
Wielu rodziców uważa, że ​​sok to zdrowy, całodzienny wybór napoju, ale może on prowadzić do próchnicy zębów. Ogranicz soki swojemu dziecku do nie więcej niż szklanki 100% soku owocowego dziennie. Podawaj niesłodzone napoje i potrawy podczas posiłków i używaj soku tylko jako przysmak.

5. Kontroluj kubek niekapek
Kubek niekapek może pomóc dzieciom przejść od butelki do szklanki, ale nie pozwól im pić z niego przez cały dzień. Używanie go w zbyt dużej ilości może prowadzić do próchnicy z tyłu przednich zębów, jeśli napoje są słodkie.

6. Porzuć smoczek w wieku 2 lub 3 lat
Istnieją powody, aby pozwolić dziecku na używanie smoczka, ale w dłuższej perspektywie może to wpłynąć na ustawienie zębów. Może również zmienić kształt ust. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nadal używa smoczka powyżej 3 roku życia.

7. Uważaj na słodkie lekarstwa
Niektóre leki dla dzieci mogą być aromatyzowane i słodkie. Jeśli przyklejają się do zębów, zwiększa się ryzyko próchnicy. Dzieci przyjmujące leki na choroby przewlekłe, takie jak astma i problemy z sercem, często mają wyższy wskaźnik próchnicy.

8. Zasady podczas szczotkowania, nitkowania i płukania
Jeśli Twoje dziecko robi zamieszanie, gdy przychodzi czas na szczotkowanie, nitkowanie i płukanie, nie pozwól mu odpuścić. Wyjaśnij, że nie mają wyboru.

Oto kilka wskazówek, które mogą zachęcić niechętne dziecko do samodzielnego szczotkowania zębów lub zachęcić malucha do pomocy: Bądź cierpliwy. Dzieci mogą zacząć myć zęby z pomocą osoby dorosłej w wieku około 2 lub 3 lat, ale mogą nie być gotowe do tego samego, aż do wieku 6 lat. A może minąć około 10 lat, zanim dzieci udoskonalą swoje umiejętności nitkowania.

Reasumując, Światowy Dzień Higieny Jamy Ustnej u Dzieci jest okazją aby nie tylko przyjrzeć się stanowi uzębienia naszych dzieci, ale przede wszystkim może być zaczynem do dbania o całokształt naszego zdrowia i zdrowia przyszłego pokolenia. Wszystko jest powiązane ze sobą w naszym organizmie, a zdrowe zęby to zdrowe ciało.

CZY WIESZ ŻE?
Choroby jamy ustnej dotykają prawie 3,5 miliarda ludzi i często wiążą się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Choroby te często prowadzą do bólu, dyskomfortu, izolacji społecznej, utraty pewności siebie, a także straconych godzin w pracy lub szkole.

Źródła:
https://www.fdiworlddental.org/seven-key-oral-health-messages-remember-ahead-world-oral-health-day-20- march
https://www.webmd.com/oral-health/dental-health-for-kids
https://www.worldoralhealthday.org/
https://stomatologianews.pl/dzis-swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnejw-jakiej-kondycji-sa-zeby-dzieci-w-polsce/
Zdjęcie autorstwa Katie E z Pexels

Kategorie


Wszystkie
Podologia
Doradztwo zawodowe
Kosmetologia
Edukacja dorosłych
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Informacje dla absolwentów
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
Rekrutacja:
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek09:00 - 17:00
Wtorek09:00 - 17:00
Środa09:00 - 17:00
Czwartek09:00 - 17:00
Piątek09:00 - 17:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl