logo
PWSM
Policealna Warszawska
Szkoła Medyczna

Przeciągnij się!

14-05-2020
Fizjoterapia
Obserwując świat zwierząt można dostrzec, że w zasadzie każde zwierzę tuż po obudzeniu przygotowuje aparat ruchu do codziennej aktywności, wykonując kilka prostych „ćwiczeń” rozciągających. Jest to rytuał towarzyszący rozpoczęciu dnia u praktycznie każdego gatunku.

Jak to się dzieje, że w świecie zwierząt nie zapomina się o tym jakże istotnym elemencie prawidłowego funkcjonowania a w naszym świecie tak często jest on pomijany? Jako małe dzieci bardzo często korzystamy z tej instynktownej umiejętności, jako dorośli jedynie sporadycznie-najczęściej, kiedy w trakcie dłuższej podróży chcemy zrobić krótką przerwę i „rozprostować kości”. Umiejętność ta a w zasadzie naturalny odruch ze względów kulturowych często uważany jest jako zachowanie nietaktowne.  Przeciągane się czy ziewanie, mimo swojej naturalności często odbierane są jako brak obycia.

Zostawmy jednak kwestie związane z savoir-vivre'm i skupmy się na aspekcie zdrowotnym. Owe "rytuały", czyli przeciąganie się i ziewanie to nic innego, jak rozciągnięcie układu mięśniowo powięziowego w obrębie twarzy i rozluźnieniem stawu skroniowo żuchwowego, co prowadzi do zmiany napięcia w całym układzie mięśniowo powięziowym, nie tylko twarzy, ale i szyi oraz klatki piersiowej. Dlaczego takie „przeciąganie się” jest aż tak istotne i jaki ma wpływ na zapobieganie chorobom przeciążeniowym kręgosłupa?

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy zrozumieć jak kręgosłup utrzymywany jest w pionie i jakie struktury biorą w tym udział. Oczywiście poza kręgami (tkanka kostna) i dyskami będącymi rodzajem amortyzatora pomiędzy dwoma sąsiadującymi kręgami, jest cały układ mięśni i powięzi, które jak liny napinające i trzymające w pionie maszt- trzymają kręgosłup.

Innymi słowy człowiek jest jak „namiot” w którym tylko jedna źle napięta lina powoduje skrzywienie się całej konstrukcji. „Przeciąganie się” normalizuje napięcie tych „lin” trzymających konstrukcję (szkielet), a tym samym pozwala na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania i o dziwo nie tylko w zakresie motoryki, ale i funkcjonowania organów wewnętrznych. Obserwując moje dwa koty, które nie znają specjalnych zestawów ćwiczeń ani wysublimowanych metod treningowych dostrzegam, że za każdym razem zanim zaczną funkcjonować- przeciągają się, nie ukrywając swoje zadowolenia. 

Reasumując: przeciągajmy się i ziewajmy! Jest to jedno z najkrótszych (20 sekund w zupełności wystarczy) i zarazem najbardziej efektywnych ćwiczeń. A samopoczucie i zdrowie odwdzięczą się nam ze zdwojoną siłą! 

mgr Łukasz Olszewski 
Wykładowca PWSM 
Fizjoterapeuta


Kategorie


Wszystkie
Podologia
Kosmetologia
Język migowy
Szczepienia
Dzień dziecka
Higiena jamy ustnej
Fizjoterapia
Sterylizacja
Profilaktyka zdrowotna
Zajęcia edukacyjne
Odwiedź nas lub zadzwoń
Telefon
Sekretariat:
668 688 747
Rekrutacja:
22 243 13 60
783 253 206
Adres
ul. Ząbkowska 42, 03-735 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu
Poniedziałek08:00 - 17:00
Wtorek08:00 - 17:00
Środa08:00 - 17:00
Czwartek08:00 - 17:00
Piątek08:00 - 17:00
Sobota09:00 - 13:00
Niedzielanieczynne
Napisz do nas wiadomość
Email
szkola@pwsm.edu.pl